Proč mají tukani tak velké zobáky?

Má tukan tak velký zobák kvůli přilákání samiček, jak se domníval Charles Darwin? Nebo ho používá k varování před nepřáteli? Nebo se mu s ním lépe loví kořist?

Zdroj: www.freeimages.com

Slouží zobák tohoto ptáka k signalizaci a přilákání pozornosti protějšku pohlaví v období rozmnožování, nebo na obranu před predátory? Nebo slouží k získání potravy, ke které by se jinak tukani nedostali?

Zdroj: Flicker.com/andreas63

Může být užitečný pro všechny tyto věci, ale nedávné studie zjistily, že tukan má velký zobák, aby se v tropickém podnebí, ve kterém žije, udržel v chladu. Vědci tvrdí, že i kdyby byla původní funkce jeho zobáku jiná, nyní slouží právě tomuto důvodu. Díky velkému počtu cév podél povrchu zobáku vyzařuje teplo ke stabilizaci tělesné teploty. Zobák tukana zaujímá zhruba jednu třetinu délky jeho těla, a ochlazuje jeho tělo velmi efektivně. Vědci objevili, že zobák tukana byl až o 10 stupňů teplejší v teple ve dne než při západu slunce, a že se přizpůsobil proudění krve do zobáku a kontroloval množství konzervovaného nebo ztraceného tepla.

Vstoupit do diskuze