7 tipů jak využít skořápky od vajíček. To musíte vyzkoušet!

Nevyhazujte skořápky od vajíček. Máme pro vás tipy co s nimi...

Vajíčka v domácnosti využívá téměř každý z nás. Umíme si poradit se žloutky i bílky, využít vajíčka jako součást chutných pokrmů. Ale co se skořápkami?

Zdroj: www.freeimages.com

Obvykle končí skořápky v odpadkovém koši. Věděli jste, že mohou mít ale v domácnosti opravdu široké využití a tím nemyslíme jen jako drobení pro slepice – od výživné obličejové masky až po originální svíčku.

Výživná obličejová maska

Rozdrťte sušené vaječné skořápky v hmoždíři, vzniklý prášek rozšleháme s vaječným bílkem. Nechte masku uschnout a poté pořádně opláchněte vlažnou vodou. Můžete se těšit na zdravý a vypnutý obličej.

Léčba podrážděné pokožky

Dejte vaječné skořápky do menší nádoby a zalijte jablečným octem. Skořápky nechte v nádobě namočené několik dní, aby se co nejvíc nasákly. Kapku směsi použijte na podrážděnou nebo svědivou pokožku.

Chutnější káva

Přidejte drcené skořápky do filtru k mleté kávě, bude pak méně hořká a lahodnější. Zbylý lógr vysypejte do květináče, je to výborné hnojivo.

Zahradní hnojivo

Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník a další minerály, které pomáhají vaší zahrádce prospívat. Rozdrťte skořápky na malé kousky a nasypejte je do každé jamky před výsadbou. Potom přidávejte rozdrcené skořápky kolem vašich rostlinek každé dva týdny.

Zdroj: www.freeimages.com

Hubení škůdců

Rozdrťte skořápky a nasypejte je kolem zeleniny a květin, které chcete ochránit před plži a housenkami. Tato zvířátka s měkkými tělíčky nemají rády procházet přes ostré kusy skořápek.

Odpuzovač koček

Využívají kočky váš záhon se zeleninou jako záchod? Rozdrcené vaječné skořápky je odradí a kočky se budou držet od vašeho záhonu dál. Stačí jen posypat skořápkami okolí, kam rády chodí na záchod.

Originální svíčka

Až budete mít příště k snídani vajíčka, rozklepněte opatrně skořápku v půlce a tu pak použijte je jako základ výrobě originální svíčky. Vyplňte skořápku včelím voskem určeným pro svíčky. Stačí vložit knot a je hotovo.

Mějte na paměti:

Vždy je lepší se ujistit, že skořápky jsou čisté a bez bakterií. Buď vajíčka před použitím důkladně omyjte, nebo dejte skořápky péct do trouby při teplotě 150 stupňů asi na 10 minut.

Vstoupit do diskuze