Zastavte JO-JO efekt! 7 pravidel pro trvalé udržení ideální váhy

Jak zhubnout a nepřibrat?

Existuje milion různých diet, jejichž cílem je pomoci lidem zhubnout, a značná část z nich jsou vlastně docela efektivní. Ale největší výzvou poté, co zhubnete, je udržet si svou novou váhu!

Spánek je mocný lékař
Autor: Becky Wetherington, https://www.flickr.com/photos/macbeck/

Většina diet funguje tak, že díky nim shodíte váhu, následně přiberete, a pak zase najedete zpět na dietu. Je to tak frustrující! Zhubnout je těžká práce. Nikdo nechce hubnout pořád dokola!
Dobrá zpráva je, že už tohle podstupovat nemusíte! Dodržováním těchto jednoduchých pravidel, zůstanete na ideální váze už napořád.

Řekněte NE všemu, co je „dietní“

Ve chvíli, kdy začnete hubnout, si chcete váhu hlavně udržet. V tomto momentě je nejlepší vytěsnit z hlavy slovo “dieta”. Slovo dieta ve vás vyvolává představy, že se na určitý čas musíte vyvarovat některých druhů potravin. Ale tak to není. Pokud chcete opravdu zhubnout, tak změnám ve vašem jídelníčku musíte věřit, abyste je dodržela. Dieta je jen určitý časový úsek, kdy se snažíte dodržovat určitá pravidla. Ale to nechcete. Vy chcete změnit životní styl!

Vyvážené cvičení

Všichni víme, že cvičení je klíčovou součástí efektivního a zdravého hubnutí. Kardio cvičení je důležité pro spalování tuků a kalorií, neměli byste se ale soustředit jenom na to cvičení. Posilování pomáhá budovat svalovou hmotu, která zrychluje váš metabolismus a pomůže vám spálit více kalorií. Pokuste se vyvážit váš trénink tím, že budete kombinovat kardio i posilovnu.

Myslete na tři důležité věci

Zajímá vás, co byste měla jíst pro trvalé udržení váhy? Vše přijde, až když zařadíte do jídelníčku protein, čerstvé produkty a tuky rostlinného původu.
Protein pomáhá udržet si pocit sytosti, a také pomáhá budovat svalovou hmotu. Zároveň zrychlí váš metabolismus. Dobrým zdrojem proteinu je např. řecký jogurt, vejce, červené maso a tofu. Čerstvé ovoce a zelenina mají spoustu vlákniny, která vám také pomůže cítit se syta, a také mají nízký obsah kalorií.
Tuky na rostlinné bázi, jako například avokádo, ořechy a rostlinné oleje jsou velice zdravé a chutné, a dodají vám potřebné látky, které mají příznivý vliv na vaše zdraví.

Buďte zodpovědná

Mentální aspekt hubnutí je mnohem významnější, než si mnozí lidé uvědomují. Je snadné zapomenout na to, co jste v průběhu dne jedla, ještě než zasednete k večeři, a než se nadějete, tak zjistíte, že jste nechtěně jedla víc, než jste měla původně v plánu. Abyste tomu zabránila, zkuste si několik týdnů vést “deníček”, kam si budete poctivě zapisovat všechno, co za celý den sníte. To, že si budete moci kdykoliv prolistovat co jste jedla, vám pomůže udržet zodpovědnost. Uvidíte, že to funguje.

Jezte vědomě

Dalším způsobem, jak získat větší povědomí o tom, co jíte, je jíst vědomě a dbale. Jíst vědomě znamená, že si najedete čas si sednout a jíst, aniž byste u toho dělala něco jiného. Žádné telefony, žádná televize, jen jídlo. Také byste měla zkusit jíst opravdu pomalu, vnímat a vychutnat si každé sousto. S tímto záměrným a vědomým přístupem k jídlu budete eliminovat takové to bezduché zobání za pochodu, a budete si jídlo mnohem víc užívat!

Míň stresu, víc spánku

Abyste dosáhla a udržela si trvalé snížení váhy, musíte mít dostatek spánku. Pokud budete spánek zanedbávat, budete se pravděpodobně víc přejídat, váš metabolismus se zpomalí, a vaše tělo nebude při cvičení fungovat tak efektivně jak by mohlo. To samé platí i o stresu. Vaše hubnutí je především cesta k vytvoření zdravého těla a snaze eliminovat nezdravé praktiky. Stres a nedostatek spánku jsou dva nezdravé návyky, které byste v rámci vaší změny životního stylu měla překonat.

Mít hlad je normální

Posledním klíčem k trvalému hubnutí je cítit se pohodlně i s mírným pocitem hladu. Pokud jste zvyklá se přejídat, do té doby, než si zvyknete na menší množství kalorií každý den, budete mít v prvních dnech pocit mírného hladu. Mějte na mysli, že když začnete mít pocit hladu, můžete se v klidu a chytře rozhodnout co sníte, než bezhlavě a následně provinile konzumovat co vám přijde pod ruku.

Před tím, než se vydáte na cestu hubnutím pamatujte – nejste tlustá, ale máte více tuku! Rozhodnout se zhubnout není nic, za co byste se měla stydět, je to prostě další úspěch, kterého můžete dosáhnout! Teprve poté přestanete řešit, kolik zrovna vážíte nebo kolik jste shodila, případně přibrala. Můžete soustředit vaši energii na to, aby byla změna vašeho životního stylu úspěšná. Každá z nás to může dokázat!

Vstoupit do diskuze