3 druhy preventivních ošetření zubů, která brání vzniku zubních kazů

Chraňte svoje zuby před zubními kazy! Předejdete tím spoustě zbytečných problémů …

Zubní kaz patří mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění u lidí, stejně jako např. chřipka. Zubní kaz si nevybírá, vyskytuje v každé věkové skupině, tedy mezi dětmi, dospívajícími i dospělými. Zubní kaz patří mezi onemocnění, kterým lze poměrně snadno zabránit!

Zubní kaz se objevuje, když kyseliny produkované bakteriemi v ústech začínají rozkládat minerály, které tvoří smalt (tvrdou, bílou vnější vrstvu) zubů. Když konzumujeme jídlo, bakterie v ústech jej využívají pro svou výživu. V případě, kdy nadměrně konzumujeme kyselé potraviny, tak u nás může docházet k rozpadu bílé vnější vrstvy zubů.

Zubaři doporučují svým pacientům, aby si zuby čistili minimálně 2x denně a to zubní pastou, která obsahuje fluorid. Tímto snižujeme nejen riziko vzniku zubního kazu, ale také předcházíme problémům s dásněmi. Zubaři také doporučují pravidelně používat zubní nit.

U některých lidí ani dodržování těchto doporučení bohužel nepomáhá předcházet vzniku zubních kazů. V takovýchto případech stojí za zvážení jedno z následující preventivních ošetření zubů.

1) Zubní těsnění

Zubní těsnící materiál je tenká pryskyřice, kterou zubní lékař aplikuje na stoličky. Zadní stolička je zvláště náchylná k rozpadu. Těsnicí materiál může zabránit tomu, aby se kyseliny z bakterií dostaly na sklovinu. Aplikaci zubního těsnícího materiálu je nutné po určité době opakovat a pravidelně kontrolovat.

2) Fluoridové ošetření

Fluorid přestavuje minerál, který aktivně bojuje proti bakteriím a kyselinám, které jsou příčinou poškození skloviny. Fluorid bývá součástí obsahu zubní pasty. Některým pacientům bohužel fluorid získaný z pasty nestačí. Tito pacienti mohou navštívit svého zubního lékaře, který jim poskytne fluoridové ošetření zubů.

3) Antibakteriální léčba

V případě pacientů, u kterých problém se zubními kazy přetrvává, může zubní lékař doporučit antibakteriální léčbu jako je např. pravidelné užívání ústní vody. Antibakteriální léčbou dochází ke snížení počtu bakterií, které se vyskytují v puse.

V případě, kdy vám nepomáhají klasická doporučení od zubních lékařů, by stálo za zvážení, zda nevyzkoušet některou z výše uvedených metod.

Vstoupit do diskuze