Nejpopulárnější okrasná zelenina = mini papričky! Jak je správně vypěstovat?

Okrasné papričky jsou skutečně jen okrasné, přestože vypadají famózně, se oproti těm klasickým k jídlu nehodí. Zato vám, ale ozdobí třeba kuchyňské okno tak, že od něj ostatní neodtrhnou pohled. Jestliže jim během léta dopřejete odpovídající péči, na podzim

Okrasné papričky jsou skutečně jen okrasné, přestože vypadají famózně, se oproti těm klasickým k jídlu nehodí. Zato vám, ale ozdobí třeba kuchyňské okno tak, že od něj ostatní neodtrhnou pohled. Jestliže jim během léta dopřejete odpovídající péči, na podzim vám poděkují svými překrásně vyhlížejícími plody. Ty vydrží na rostlinkách hodně dlouhou dobu.

Odkud se vzala okrasná paprička?

 

Okrasná paprička je odrůdou chilli papričky a nepěstuje se pro užitek, ale pouze potěšení oka. Pěticípé bělavé květy se objevují vždy v létě a začátkem podzimu. Papričky rostou vzpřímeně a mění barvu od žluté, zelené, oranžové až po třeba sytě červenou. Jsou však různé odrůdy a mohou mít i nachovou barvu a kulatější plody. Plody těchto okrasných papriček jsou skutečně velmi pálivé, ale nezkoušejte je jíst. Pravděpodobně by se vám nic nestalo, ale jak bylo uvedeno, tento druh slouží pouze k dekorativním účelům. A musím říci, že svou funkci plní opravdu svědomitě.

Osobně jsem loni měla obsypaný okenní parapet drobnými oranžovo-žlutými až červenými mini chilli papričkami. Vypadají vskutku kouzelně. Dozrávají na podzim a v zimě, což jim mimo jiné vyneslo přezdívku vánoční paprika. Ale aby se tak skutečně stalo, musíte se o úrodičku postarat již v létě. V době kvetení rostlinky ji umístěte na zahrádku nebo za okno, abyste zajistili její opylení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Za zdravou duši ✨ (@zazdravoudusi)

 

Jak pěstovat okrasné papričky

Pokud si jí nekoupíte již připravenou v květináči, můžete se do pěstování pustit sami. Vypěstovat si je můžete ze semen a pěstujeme, jako jednoletou rostlinu v menším květináči. Je dost náročná na teplo. Nikdy nezalévejte shora a na listy, rovněž dbejte, aby rostlinka měla co pít. Nejlépe zalévat do mističky, aby si brala sama, kolik potřebuje. Kořeny nesmí nikdy vyschnout, protože by se papričky scvrkly. Tato rostlinka je bezpochyby nejpopulárnější okrasná zelenina.

Vstoupit do diskuze